Sobota , Září 30 2023
Domů / Články / 7 životních lekcí od Bruce Lee
Bruce Lee citáty

7 životních lekcí od Bruce Lee

Bruce Lee byl/je legenda. Studoval bojová umění, byl filozof, herec a točil filmy, které inspirovaly životy milionu lidí.

Byl jeden z nejvlivnějších bojovníků vůbec a stále je velmi uznávaný. Time Magazine ho jmenoval, jako jednoho z nejvlivnějších lidi 20. století.

Jeho citáty nejsou jen zdrojem inspirace, je v nich i spoustu životní moudrosti a můžeme si z nich vzít několik lekcí do života.

Tady je 7 životních lekci, kterými se můžeme od Bruce inspirovat.

Koncentrace je klíč k úspěchu

Úspěšný válečníka je průměrný muž s absolutní koncentrací

Pokud chcete být úspěšní, koncentrace je klíč. Vytvořte si prostředí, které vás od toho nebude rozptylovat. Například pokud víte, ze se stále rozptylujete mobilem, dejte ho do jiné místnosti, když pracujete. Nebo se od odpojte od internetu.

Každý z nás se občas rozptylí od svých cílů, ale můžeme s tím něco dělat. Najděte si triky, které vám pomohou k lepšímu soustředění. Naplánujte si, kdy se odpojíte od okolního světa a můžete se plné koncentrovat na vaše cíle.

Využijte smysluplně Váš čas

Pokud si vážíte života, nemarněte svůj čas. Život se z času skládá.

Podívejte se zpětně na svůj život, jak jste ho strávili? Dělali jste věci, které pro vás něco znamenají? Činy, které obohatí život lidí kolem vás? Nebo jste většinu času prokrastinovali?

Každy z nás si určitě uvědomuje, ze žijeme pouze jednou, ale kdo si svého času opravdu váží?  Premýšlejte o tom, nechcete ztrácet zbytek vašeho života věcmi, které nemají smysl, ne? Začnete ode dneška využívat svůj čas smysluplně. Jako kdyby byl každý den Váš poslední. Zní to jako klišé, ale je to pravda.

Charakter je stejně důležitý, jako vědomosti

Vědomosti vám daji moc, ale charakter respekt

Všichni si uvědomujeme moc vědomosti a inteligence. Jeden moudrý muž řekl: „ve vědomo stech je síla.“ Často, ale zapomínáme na charakter, ten je v určitých ohledech důležitější.

Máte radši arogantní lidi nebo ty dobrosrdečné? Odpověď je jasná. Nehledě na to, jak jste inteligentní, nemá to takový vliv, jak vás ostatní budou respektovat. Je to charakter, co se počítá!

Stanovte si cíl a držte se ho

Cíl nemusí být vždy dosažitelný, často může jednoduše sloužit, jako něco k čemu směřovat.

Cíl je něco, k čemu bychom měli směřovat. Je to zdroj motivace. Mít ve svém životě cíle nám dává jasný směr. Myslíme a pracujeme na jeho splnění.

Hlavní pointa je, že cíle nemusíte vždy dosáhnout. Je v pořádku pokud ho nedosáhnete v čase, který jste si stanovili. Je v pořádku, pokud se to nepovede, ale nikdy to nevzdávejte. Někdy musíte prostě věřit. Buďte na něj zaměřeni a pracujte na jeho splnění, až se vám to povede. Clement Stone jednou řekl: „Miřte na měsíc. I když ho minete, přistanete mezi hvězdami.“

Pokud zklamene při plnění svých cílů i po maximální snaze, je to ok, stále jste něco dokázali. Kdyby jste to nikdy nezkusili, tak šance na cokoliv je nulová.

Mějte odvahu dělat a přiznat si chyby

Chyby se dají vždy odpustit. Pokud má člověk odvahu si je přiznat

Učitel se jednou zeptal svých žáků, zda je přiznání vlastních chyb ostudné. 8 z 10 odpovědělo „Ne“. Ostatní dva studenti, kteří byli sourozenci si mysleli, že přiznání vlastní chyby je něco ostudného.

Společnost, ve které vyrůstáme ovlivňuje, jak přemýšlíme. Někteří mohou vnímat chyby, jako něco zlého. Myslí si, že přiznat chyby je něco špatného. To nemůže být, ale dál od pravdy.

Není nic špatného na přiznání chyb, které v životě uděláme. Nejdůležitější je však, jak se k nim postavíme. Dokážeme si je přiznat a poučit se z nich? Nebo se jim budeme vyhýbat a předstírat, že se nic nestalo? Ta nejhorší chyba, kterou můžete udělat je nepoučit se z vlastních chyb.

Moc o tom nepřemýšlejte, prostě to udělejte

Pokud budeš trávit moc času přemýšlením nad tím, co chceš udělat, nikdy to neuděláš.

Přiznejme si, že vždy než začneme s něčím novým mimo naši komfortní zónu, tak to dlouho promýšlíme. Nakonec vše zůstane pouze u přemýšlení.

To platí zejména pro ty, kteří uvažují o zahájení vlastního podnikání, nebo ti, kteří mají bláznivé a nekonvenční nápady. Pečlivě promýšlejí všechny možné varianty a „co kdyby?“. Co když můj nápad nebude fungovat? Co když se neuchytí?

„To nezvládnu…“ řeknete si a nakonec to vzdáte. Vzdáte to dříve než vůbec začnete.

Vybavíte si slogan firmy Nike? Just do it (prostě to udělej)!  To je přesně, co potřebujete – začít jednat.
Je v pořádku si vše předem promyslet než s tím začnete. Ale čím víc času strávíte přemýšlením, tím je menší šance, že začnete jednat.

Nauč se kontrolovat svůj temperament

Nevyrovnaný temperament z tebe brzy udělá hlupáka

Kolikrát jste v minulosti nedokázali zkrotit svůj temperament a vybouchli? Předpokládám, že mnohokrát…Co bylo dál? Zlepšila se situace, která vás rozčílila nebo zhoršila? Přiznejme si, že většinou to situaci spíše zhorší.

Každý už to zažil. Všichni víme, že přílišný vztek nám škodí. Chceme to změnit, ale není to jednoduché. Koneckonců jsme lidi.

Co s tím? Existuje spoustu technik, které můžete použít. Jedna z nejlepších rad, kterou vám mohu dát je zhluboka se nadechnout a celou situaci ještě jednou zvážit.
Pamatujte, je lepší ovládat svůj vztek, než ovládne on vás.

About Michal

Zápasník a trenér Pentagym Praha.

Check Also

Baba Jaga a zápas s Vémolou? Když dobře zaplatí, jsem tady

Během hodinového rozhovoru na sebe už hodně prozradíte. Jeden takový podstoupil Václav Baba Jaga Mikulášek. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *