Čtvrtek , Říjen 1 2020
Domů / Články / Fenomén mezi zápasníky i trenéry: Dan Gable
Dan-Gable

Fenomén mezi zápasníky i trenéry: Dan Gable

Bez mučení se přiznám, že Dan Gable je jeden z mých velkých vzorů, co se týká zápasení i koučování. Jen těžko najdete v historii zápasu člověka, který byl tak úspěšný v obou disciplínách. Dan je živým důkazem toho, že pokud máte zápal a odhodlání můžete dokázat věci, které jiní považují za nemožné.

Jeho vysokoškolská kariéra čítá 182 zápasů a z toho pouze jedinou porážku. V roce 1972 na olympijských hrách v Mnichově vyhrál zlatou medaili, aniž by ztratil jediný bod. Pro lepší představu je to podobné, jako kdyby hokejový tým vyhrál olympijské hry a nedostal ani jednu branku. Jeho úspěchy, jakožto kouče univerzity v Iowě nejsou o nic méně působivější.

Přečtěte si úryvek biografie z Danových oficiálních stránek:

Během jeho před a vysokoškolské zápasnické kariéry nastřádal Dan Gable neuvěřitelné skóre 181-1. Byl neporažený během 64 přípravných zápasů a jeho skóre za univerzitu Iowa se zastavilo na 117-1. Jediná porážka přišla ve finále NCAA během jeho poslední sezóny. Gable byl 2x NCAA national champion, 3x all-American champion a 3x Big Eight champion. Také vlastní NCCA rekord ve vítězné šňůře a nejvíce ukončených zápasech.

Po vysokoškolské kariéře vyhrál Gable Pan American Games v Kolumbii, mistrovství světa v Bulharsku a v roce 1972 známý turnaj sovětského svazu Tbilisi. Dále vyhrál neuvěřitelných šest Midlands Open championships a z toho byl 5x oceněn, jako nejlepší zápasník turnaje. Gable také vyhrál zlatou medaili v roce 1972 na letních olympijských hrách v Mnichově, aniž by na něm někdo zaskóroval jediný bod. Sověti šli tenkrát na olympiádu s jediným cílem: porazit Gabela. Byli neúspěšní.

Gable se přidal k trénérskému sboru univerzity Iowa v roce 1972. Pracoval jako pomocný kouč pro člena síně slávy Garyho Kurdelmeira. V roce 1976 se z Gabela stal hlavní trenér zápasnického týmu.

Gabelův tým vyhrál 15 NCAA titulů s celkovým skóre 355-21-5, vytrénoval 152 All-American zápasníků, 45 National šampionů, 106 Big Ten šampionů a 12 olympioniků, z toho 4 zlaté, 1 stříbrná a 3 broznové. Dále jeho tým vyhrál 25x v řade Big Ten šampionát. 21x přímo pod vedením Gabela a 4x když se účastnil, jako asistent. Úspěšnost Gabelova týmu byla neuvěřitelných 93 % a 9x v řadě vyhráli NCAA. V té době to byla nejdelší šňůra vítězství v národních pohárech skrze všechny sporty.

Pouze 5x Gabelův team prohrál více než jednou za sezónu. Jejich průměr na sezonu byl 17 vítězství a pouze 1 porážka. V roce 1997 musel podstoupit operaci kyčlí a vynechat 4 turnaje v řadě. Stihnul se objevit akorát včas, když jeho tým po 24 v řadě vyhrál Big Ten a 17-náctý NCAA titul.

Dan Gable byl jmenován nejlepším zápasníkem 20. století dle Gannet News Service; jmenován v top 20 koučů dle ESPN a byl zvolen největší sportovní osobností za posledních 100 let v Iowě. V roce 2012 během olympijských her byl uveden do síně slávy FILA, jakožto jeden z pouhých 3 lidí na světe v té době.

Dan Gable o:

O nastavení cílů

Věřím, že bychom měli začít s vysokou laťkou a neustále ji zvyšovat. Vyvíjet se můžeme pouze pokud budeme neustále usilovat o ty nejvyšší standardy. Pokud na sobě nepracujeme, sklouzneme zpět ke špatným návykům, lenosti a špatné morálce.

O prioritách

Když se konečně rozhodnete, jak moc chcete být úspěšní, musíte si stanovit priority. Poté se musíte každý den starat o plnění těch nejdůležitějších. Ty méně důležité můžete občas opomenout, ale ty hlavní nikdy. Během 25 let mé trenérské kariéry jsem vynechal pouze jeden trénink. Proč? Protože to byla moje nejhlavnější priorita. Není dne, kdy bych neudělal něco pro svou rodinu nebo práci; jsou to mé dvě hlavní priority.

O tvrdé dřině

Moje hlavní cíle byly stát se šampionem státu, NCAA šampionem a vyhrát olympijské hry. Abych se tam dostal, musel jsem si stanovit každodenní cíle, což bylo trénovat vždy až na krev. Jinými slovy dřít na tréninku tak, že mě občas museli odnést ze žíněnky.

O zlepšení na další úroveň

Zvyšování vaší úrovně vyžaduje správnou mentalitu a musí pro vás mít význam. To vám dá sílu a odhodlání pro věci, které jsou nezbytné pro váš posun. Když se mě někdo zeptá, jak se posunout do další ligy, první věc, kterou odpovím je „Jak moc je to pro tebe důležité?“

 

 

About Michal

Zápasník a trenér Pentagym Praha.

Check Also

Baba Jaga a zápas s Vémolou? Když dobře zaplatí, jsem tady

Během hodinového rozhovoru na sebe už hodně prozradíte. Jeden takový podstoupil Václav Baba Jaga Mikulášek. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *