Sobota , Září 30 2023
Domů / Články / Naslouchej svému tělu
Naslouchej svému tělu

Naslouchej svému tělu

Hláška a motivační formule, kterou slýcháme pořád dokola.

“Pain is weakness leaving the body.”
„Bolest je slabost, která opouští tělo“

Něco na ní bude. Když cvičíme, tak makat naplno a snažit se dosáhnout svých limitů je vyzkoušená a nutná cesta k tomu, jak dosáhnout svých cílů. Ale co, když zajdeme moc daleko a vystavujeme se tím potenciálnímu zranění? Skončíme u doktora, který se ptá na klasické otázky typu „Co Vás bolí?“ „Jaký typ bolesti?“ „Kdy to začalo bolet?“ Jejich častá rada nakonec zní, abychom lépe naslouchali svému tělu.

Máme tedy při cvičení ignorovat bolest a cvičit dál?

A co to vlastně znamená lépe naslouchat svému tělu? Kdybychom naslouchali svému tělu, začínali bychom vůbec někdy s cvičením, při kterém se unavíme, zpotíme a budou nás z něj bolet svaly?

Jedna z věcí, kterou víme určitě: Cvičení je prospěšné pro naše zdraví a život. Vlastně správná dávka cvičení a správná intenzita je dobrá. Jedna z největších výzev je určit, kdy dost je opravdu dost a kdy už cvičíme víc, než je zdravé. Dobrá zpráva je, že naše tělo většinou zná správnou odpověď. Potřebujeme se jen více zaměřit na jeho signály a správně je rozpoznat. Vědět, kdy přidat na plynu a kdy naopak šlápnout na brzdy – nejen vědět, ale také to udělat.

Všiml jsem si příznaků (ale bral jsem na ně zřetel?)

Spousta lidí si myslí, že zranění při sportu a cvičení jsou prostě smůla. Nešťastná zranění se samozřejmě stávají, ale je tu dobrá šance, že se Vás o možných natržených vazech v koleni snažilo Vaše tělo varovat dopředu.

Může to přijít nečekaně, ale naše tělo je velice chytré. Když si dáme tu práci ho poslouchat, můžeme předejít spoustě velkých zraněním. Když cítíme bolest, naše tělo nám naznačuje, že je něco špatně. Je na každém, aby si přebral, co ten signál znamená.

Představte si bolest jako kontrolku v autě. Když se Vám rozsvítí kontrolka motoru a budete ji ignorovat, nejspíše moc daleko nedojedete. To samé platí pro naše tělo, akorát ignorování jeho kontrolek může mít mnohem horší následky.

Spousta velkých zranění jsou dopředu indikována menšími problémy, které slouží jako první obranná linie našeho těla. Bolest a únava nás samozřejmě provází skoro při všech fyzických aktivitách. Rozpoznat bolest, která indikuje vážnější problémy, je mnohem více důležité, než si spousta hardcore sportovců myslí.

Obvyklé varovné signály

Je jednodušší je rozpoznat, když víme, na co se zaměřit. Seznamte se se třemi častými situacemi, které mohou poznamenat Váš výkon v tělocvičně i v životě.

Přetrénování

Je často způsobeno velkým množstvím intenzivních tréninků a nedostatkem času pro regeneraci. Přetrénovaný jedinec se cítí jako…, no zkrátka hrozně.

Jestli jste někdy zažili kombinaci dlouhotrvající období únavy, bolesti, problémů s usínáním, nachlazení a kolísání srdečního tepu, je dost možné, že jste se přetrénovali.

Na co si dávat pozor:

  • Únava
  • Pocit namožení
  • Nespavost
  • Nachlazení
  • Kolísání tepové frekvence
Není sice žádný konkrétní diagnostický test, který určí přetrénování, ale jeho přítomnost se na nás projeví velice zřetelně. Zaměřte se na problémy popsané výše a sledujte svůj srdeční tep. Měli bychom znát klidový tep a maximální tepovou frekvenci.

Pokud je tep v klidové frekvenci vyšší než obvykle, nebo nejste schopni zvýšit svoji tepovou frekvenci během intenzivního cvičení, jste dost pravděpodobně přetrénováni.

Další z moderních možností je také měření HRV, které se ukázalo, jako přesnější indikátor přetrénování než klidová tepová frekvence.

Jestli se ti zdá, že jsi přetrénovaný, okamžitě zařaď do tréninku pár dní odpočinku a zaměř se na kvalitní regeneraci, spánek a správné jídlo.

Zranění

Jen proto, že naše oblíbené sportovní momenty často vyzdvihují profesionální atlety hrdinně překonávající bolest z vážných zranění, neznamená to, že bychom měli dělat to samé. Dokonce i menší sportovní úrazy leckdy vyžadují odpočinek a péči. Jak tedy poznat, kdy si dát pauzu?

Na co si dávat pozor:

  • Slabost a tupá bolest
  • Neobvyklé omezení hybnosti
  • Ne tak hrozná, ale obtěžující bolest
Pokračovat v tréninku s chronickou a dlouhotrvající bolestí bez jejího léčení není dobrý nápad (jinak řečeno, dát si dva ibuprofeny, ortézu na koleno a jít běhat).

Ta známá „ne tak strašná chronická bolest“ v lýtku nebo píchání v rameni. Vaše tělo se Vám snaží něco naznačit. Chce Vám pomoci vyhnout se vážnému zranění.

Nejprve si uvědomte, že bolest je dlouhotrvající bez ohledu na to, jak malá si myslíte, že je. Poté upravte Vaše cvičení, abyste se jí zbavili. Například cílenými cviky na mobilitu dané oblasti.

Spousta případů bolesti může být způsobena omezením pojivové tkáně, která propojuje naše svaly a klouby. To vede k bolesti a omezenému rozsahu pohybu. Jedno z možných řešení je masáž pomocí foam rolleru a následný střečink.

Po odpočinku a protažení bolavé části těla je vhodné danou část opět posílit. Snažte se zaměřit na posílení těch svalů, které jsou slabé, ne těch, které jsou již silné. Není to tedy o osobních rekordech a snažit se zvedat větší váhy než ostatní. Je také velice vhodné navštívit příslušného odborníka, který Vám s celým procesem pomůže.

Problémy se spánkem

Zatímco někdo může brát trénink do pozdních hodin a hned na to brzký ranní trénink jako známku hrdinství, u někoho může nedostatek nebo nekvalitní spánek rozpoutat v těle peklo. To bude mít vlit na naše sportovní výkony, produktivitu a celkovou životní pohodu. Špatný spánek může ovlivnit mnohem více věcí.

Vytváří návaly únavy během dne, zvyšuje stres a podporuje špatné stravovací návyky. Díky výkyvům energie se často uchýlíme ke kofeinu, cukrům a energy drinkům, aby nám pomohly s výkyvy bojovat.

Je jen otázka času, kdy se dostaví nemoc, deprese a chronické vyčerpání.

Na co si dávat pozor:

  • Neobvyklý hlad
  • Častá špatná nálada
  • Problémy s koncentrací
  • Zhoršené motorické funkce
Každý má občas období, kdy se špatně vyspí. Je potřeba uvědomit si, zda nespavostí a přerušovaným spánkem trpíte často.

Pokud si všimnete nezvyklého hladu, zvýšení špatné nálady, problémů s koncentrací, problémů zůstat vzhůru a pozorný, i když v sobě máte kofein nebo energy drink nebo dokonce zhoršení motorických schopností, nejspíše trpíte nedostatkem spánku a je potřeba problém řešit.

Místo dopování se prášky, kofeinem a rychlými cukry si nastavte pevnou spánkovou rutinu. Musíte tělu splatit spánkový dluh, aby mohlo obnovit svou energii. Přidejte alespoň hodinu až dvě spánku denně a během měsíce Vám to pomůže obnovit přirozený spánek.

Zaměřte svou pozornost na palivo, které poskytuje tělu trvalou energii: výživná jídla (například bílkoviny místo cukru), dostatek vody a zdravé svačinky, když si o ně tělo řekne. Omezte konzumaci sladkých nápojů, kafe, energetických drinků a podobně. Se správnou životosprávou a kvalitním spánkem se bez nich obejdete úplně.

Shrnutí

Spousta z nás je plně vytíženo školou, prací, vztahy, rodinou a cvičením natolik, že není překvapivé, když ztratíme perspektivu, jak to všechno fyzicky překonat ve zdraví.

Někdy je potřeba zastavit se, odpočinout si a postarat se o své tělo. Dejte stranou energetický nápoj a raději se zdravě prospěte.

Poslechnout „kontrolku motoru“ může znamenat rozdíl mezi dvoudenním odpočinkem nebo několikatýdenní nemocí či dlouhodobým zraněním, které nám zabrání trénovat úplně.

About Michal

Zápasník a trenér Pentagym Praha.

Check Also

Baba Jaga a zápas s Vémolou? Když dobře zaplatí, jsem tady

Během hodinového rozhovoru na sebe už hodně prozradíte. Jeden takový podstoupil Václav Baba Jaga Mikulášek. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *