Čtvrtek , Duben 18 2024
Domů / Články / Jak je těžké uživit se jako zápasník v UFC?
Myles Jury

Jak je těžké uživit se jako zápasník v UFC?

Ne každý zápasník dostává na výplatní pásce stejně jako hlavní UFC hvězdy.

Myles Jury je považován za hodně dobrého zápasníka. V UFC to dotáhl na sérii 6 výher v řadě, než ho 3. ledna 2015 zastavil Donald „Cowboy“ Cerrone. Má za sebou řadu skalpů včetně výher nad jmény jako Takanori Gomi, Diego Sanchez, Michael Johnson nebo Mike Ricci.

Jeho skóre činí 15 výher a 1 porážku.  Myles je v top 10 v jeho váhové kategorii. I přes to je pro něj těžké se v UFC uživit.

Myles nedávno rozepsal typické výdaje přípravy na zápas a dal je do perspektivy s tím, co si vydělá. Zápasníci, kteří dostávají zaplaceno systémem 10/10 (dostanou 10 000 dolarů za zápas + 10 000 dolarů za výhru) v podstatě doplácejí na to, že zápasí pro nejprestižnější světovou organizaci a jsou rádi, když se jim alespoň zaplatí příprava na zápas.

Rozpis výdajů za vše kolem přípravy na zápas

Vycházíme z výše zmíněného platu 10/10

Členství v gymu: 5 – 10 % z celkové výhry
10 % je 2 000 dolarů při výhře a 1 000 dolarů při prohře.

Poplatky manažerům: obvykle si manažer bere 20 %
Tj. 4 000 dolarů při výhře a 2 000 dolarů při prohře.

Daně: UFC zápasníci jsou v USA bráni, jako subdodavatelé a musí platit daně. Dávají si stranou cca 30 %
Tj. 6 000 dolarů při výhře a 3 000 dolarů při prohře.

Doktoři: zápasníci si musí sami platit za zdravotní prohlídky, aby jim komise povolila zápasit. Podle Juryho se obvykle výdaje na doktory pohybují okolo 500 – 1 000 dolarů.
Držme se tedy při zemi s 500 dolary.

Plat trenérům: obvykle jsou trenéři placeni z členství v gymu, ale spousta zápasníků si na své tréninkové kempy potřebuje přivést další specialisty z celého světa. Myles Jury uvádí, že obvykle se privátní trénink pohybuje mezi 50 – 150 dolarů za hodinu. Budeme počítat 8týdenní tréninkový kemp s placeným trenérem na 2 hodiny denně za cenu 75 dolarů na hodinu.
Tj. neuvěřitelných 8 400 dolarů, ale to si mohou dovolit jen ti nejlépe placení zápasníci. Jury obvykle za další kouče utratí cca 1 000 dolarů za kemp.

Ostatní: cestování, ubytování pro pozvané kouče, suplementy, letenky pro sparring partnery, nutriční specialisty, zdravé a kvalitní jídlo, masáže, fyzioterapeuti a další… Obvykle 1 000 – 2 000 dolarů, když zápasník drží výdaje nízko.
Počítejme tedy 1 000 dolarů.

Jak to vychází?

Celkový výdělek zápasníka při kontraktu 10/10, který prohraje, je 1 500 dolarů.

To je vše, co mu zbývá na pokrytí běžného života.

Spousta zápasníků musí například letět na místo zápasů několik dní dopředu, aby si zvykli na časový posun nebo na nadmořskou výšku. To jsou výdaje, které si musí také hradit sami.

Zahraniční zápasníci musí také často platit daně i ve své zemi.

Když zápasník vyhraje vydělá si zhruba 5 500 dolarů za měsíce tvrdé práce. Aktivní zápasník, který zápasí 4x do roka a vše vyhrává, si vydělá 22 000 dolarů na úhradu bydlení, jídla, benzínu, auta, účtů a podobně…to je v USA hodně blízko minimální mzdě. Nezapomínejte, že mluvíme o špičce v hlavní světové MMA organizaci.

Kolik zápasníků se dostane až na samotnou špičku v UFC? Mnoho ne…

Když zápasník prohraje, musí žít s 1 500 dolary několik měsíců. Pokud prohraje 4x během roku (pravděpodobně ho z UFC propustí), vydělá si 6 000 dolarů ročně. Nehledě na to, že prohrává před tisíci diváky v národní televizi.

Zápasníci mají samozřejmě i jiné příjmy kromě platu za zápas. Mohou dostat pár tisíc dolarů ze smlouvy s Reebokem. To je ale většinou méně, než kolik dostávali od sponzorů dříve.

Také je tu možnost vyhrát bonusy za zápas večera, submisi večera či KO večera. To může méně placeným zápasníkům také hodně přilepšit.

Tento rozbor není mířený pouze na organizaci UFC. Ostatní organizace, jako Bellator a další, platí zápasníkovi pravděpodobně ještě méně.

Děkujeme,  že byl UFC zápasník Myles Jury takto otevřený ohledně svých příjmů. Můžete ho podpořit na sociálních sítích např. na facebook.com/TheTeamFury 🙂

 

About Michal

Zápasník a trenér Pentagym Praha.

Check Also

Baba Jaga a zápas s Vémolou? Když dobře zaplatí, jsem tady

Během hodinového rozhovoru na sebe už hodně prozradíte. Jeden takový podstoupil Václav Baba Jaga Mikulášek. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *